Załącznik do Uchwały nr 10/2020/2021

Załącznik do Uchwały nr 10/2020/2021
Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Władysława Gębika w Kwidzynie
z dnia 18.02.2021 r.

Zmiany w Statucie Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie:
1. W § 12:
a. ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3.W Szkole tworzy się oddziały ogólne, integracyjne, sportowe, mistrzostwa sportowego.”;
b. ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. W oddziale sportowym, liczącym co najmniej 20 uczniów w pierwszym roku szkolenia, tworzy się grupy sportowe liczące nie mniej niż 10 uczniów; w oddziałach i grupach ćwiczeniowych mistrzostwa sportowego liczba uczniów jest uzależniona od możliwości zebrania uczniów o zbliżonym poziomie sportowym.”.
2. § 13 otrzymuje brzmienie:
„§ 13 Oddziały sportowe i mistrzostwa sportowego
1. Za zgodą organu prowadzącego Szkoła prowadzi oddziały sportowe i oddziały mistrzostwa sportowego z rozszerzonym programem wybranych dyscyplin sportowych na poziomie klas IV-VIII.
2. Oddziały wymienione w ust. 1 realizują program szkolenia sportowego (we współpracy z wybranymi klubami, stowarzyszeniami, związkami sportowymi) równolegle z programem kształcenia ogólnego właściwym dla szkoły podstawowej.
3. Zajęcia sportowe realizowane są w Szkole oraz z wykorzystaniem obiektów lub urządzeń sportowych innych jednostek organizacyjnych, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Dyrektorem Szkoły a daną jednostką.
4. Oddziały sportowe realizują cztery godziny podstawy programowej z wychowania fizycznego oraz sześć godzin szkolenia sportowego ukierunkowanego w wybranej dyscyplinie sportu.
5. Oddziały mistrzostwa sportowego realizują cztery godziny podstawy programowej z wychowania fizycznego oraz dwanaście godzin ukierunkowanego szkolenia sportowego z zakresu wybranej dyscypliny.
6. Organizacja innych zajęć edukacyjnych dostosowana jest do rozkładu zajęć sportowych.
7. Uczniom oddziałów sportowych i mistrzostwa sportowego Szkoła zapewnia odpowiednią bazę treningową, obozy sportowe, wykwalifikowaną kadrę szkoleniową, jeden pełnowartościowy posiłek dziennie; uczniom spoza Kwidzyna – zakwaterowanie w internacie z wyżywieniem.
8. Nabór do oddziałów sportowych i mistrzostwa sportowego:
1) uczniów, bez względu na rejonizację, przyjmuje się na wniosek rodziców, po spełnieniu niezbędnych kryteriów;
2) o zakwalifikowanie ucznia do oddziału sportowego lub mistrzostwa sportowego może wnioskować trener, decyzję podejmuje Dyrektor Szkoły;
3) uczniowie wyłaniani są w drodze postępowania kwalifikacyjnego (wyniki w nauce, testy sprawnościowe oraz badania lekarskie przeprowadzone przez lekarza sportowego);
4) dokumenty wymagane podczas przyjęcia do oddziałów sportowego i mistrzostwa sportowego:
a) wniosek o przyjęcie do wybranego oddziału,
b) świadectwo z klasy programowo niższej,
c) zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza medycyny sportowej,
d) zgoda rodziców na uczęszczanie do oddziału sportowego lub mistrzostwa sportowego.
9. Uczniowie uprawiający sport amatorski kwalifikowani są do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny sportowej. Badania okresowe uczniów w klasach sportowych i mistrzostwa sportowego przeprowadzane są co najmniej raz w roku szkolnym.
10. W uzasadnionych przypadkach uczniowie, którzy ze względu na kontuzję lub inną czasową niezdolność do uprawiania sportu nie uczestniczą w zajęciach sportowych, uczęszczają na pozostałe zajęcia edukacyjne.
11. Ocenianiu uczniów klas sportowych i mistrzostwa sportowego podlegają umiejętności, wiadomości i postawy zawarte w podstawie programowej oraz programie szkolenia sportowego danej dyscypliny.
12. Postępowanie w przypadku niewywiązywania się ucznia z obowiązków:
1) Wobec uczniów osiągających słabe wyniki sportowe, dydaktyczne lub mających co najmniej 50% nieusprawiedliwionych nieobecności na zajęciach sportowych (treningach, meczach) w ciągu półrocza mogą być zastosowane kary:
a) czasowego zawieszenia czynnego udziału w treningach;
b) odsunięcia od gry w meczach ligowych, turniejach, zawodach;
c) przeniesienia do oddziału ogólnego;
d) w przypadku ucznia spoza Kwidzyna – utraty możliwości korzystania z internatu i przeniesienia do szkoły w miejscu zamieszkania.
2) Zastosowanie kary odbywa się na wniosek trenera – opiekuna grupy sportowej w porozumieniu z wychowawcą klasy. Decyzję o skreśleniu ucznia z listy uczniów oddziału sportowego lub mistrzostwa sportowego i przeniesieniu ucznia do oddziału działającego na zasadach ogólnych podejmuje Dyrektor Szkoły po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej.
3) O wykluczeniu ucznia z oddziału sportowego lub mistrzostwa sportowego powiadamia się rodziców.
4) Rodzicowi przysługuje prawo pisemnego odwołania się od decyzji Dyrektora Szkoły w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania.
5) Dyrektor Szkoły do rozpatrzenia odwołania powołuje Komisję w składzie:
a) przewodniczący zespołu wychowania fizycznego,
b) nauczyciel wychowania fizycznego,
c) wychowawca klasy,
d) pedagog lub psycholog,
e) wicedyrektor.
6) Komisja po analizie dokumentów podejmuje decyzję w terminie 7 dni. Decyzja Komisji jest ostateczna.”.
3. W § 27 ust. 2 pkt 8:
a. litera a) otrzymuje brzmienie:
„a) podczas zajęć szkolnych – strój z tarczą Szkoły: w kolorze chabrowym koszula rozpinana z długim rękawem lub koszulka na krótki rękaw (w okresie letnim), spodnie lub spódnica w ciemnym kolorze, obuwie zmienne; Dyrektor Szkoły może w określonych dniach ustalić strój kolorowy;”;
b. litera c) otrzymuje brzmienie:
„c) na zajęciach wychowania fizycznego – strój gimnastyczny określony przez nauczyciela wychowania fizycznego;”.
4. W § 35:
a. ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5.Za działanie wbrew prawu, w szczególności:
1) kradzieże,
2) włamania i rozboje,
3) dewastacje i niszczenie mienia Szkoły,
4) bycie pod wpływem lub picie alkoholu, narkotyzowanie się, posiadanie, rozprowadzanie środków odurzających lub psychotropowych,
5) wulgarne zachowanie się w stosunku do nauczycieli i innych uczniów, naruszenia ich nietykalności cielesnej,
6) narażenie bezpieczeństwa, zdrowia i życia własnego lub innych osób,
7) nieusprawiedliwioną absencję (powyżej 50%),
8) inne zachowania łamiące normy społeczne lub prawne
uczeń otrzymuje najniższą ocenę zachowania.”
b. ust. 6 otrzymuje brzmienie:
„6.Po wyczerpaniu wszystkich możliwych działań wychowawczych, w uzasadnionych przypadkach za szczególnie rażące wykroczenia ucznia, dyrektor szkoły może wystąpić do kuratora oświaty z wnioskiem popartym uchwałą Rady Pedagogicznej o przeniesienie ucznia do innej szkoły.”.